کد خبر : 2839
تاریخ انتشار : شنبه 30 دسامبر 2017 - 8:47
-

محسن پاک نژاد در گفتگو با ایران شاد:

محسن پاک نژاد در گفتگو با ایران شاد:

در این عملیات، برای نخستین بار موفق به احداث موقعیت چاه طی ۱۴ روز شدیم؛ این در حالیست که احداث موقعیت چاه در نفتخیز جنوب به طور متوسط پنج ماه زمان می‎برد. همچنین برای نخستین بار، فرایند حمل، برپایی و Spud دکل طی ۱۰ روز انجام شد که در حالت عادی به ۲ تا ۳

در این عملیات، برای نخستین بار موفق به احداث موقعیت چاه طی ۱۴ روز شدیم؛ این در حالیست که احداث موقعیت چاه در نفتخیز جنوب به طور متوسط پنج ماه زمان می‎برد. همچنین برای نخستین بار، فرایند حمل، برپایی و Spud دکل طی ۱۰ روز انجام شد که در حالت عادی به ۲ تا ۳ برابر این مدت زمان لازم بود. مهمتر از همه آنکه چاه C در ۳۴ روز به نقطه مورد نظر رسید و به قدری طراحی بچه‏های مهندسی حفاری و زمین‎شناسی عالی بود که درست در همان محل پیش‎بینی شده، چاه به نقطه هدف برخورد کرد. دکل ۹۵ فتح که پیش از حادثه روی چاه ۱۴۷ مشغول حفاری بود، برای رسیدن به همین نقطه حدود ۹۰ روز در حال حفاری بود.

گزینه اصلی این بود که صرفا روش مهار از عمق را در دستور کار قرار دهیم و منتظر بنشینیم تا پس از حفاری چاه‎های امدادی، از عمق اقدام کنیم. اما گزینه دوم که به اتفاق در جمع‎بندی به آن رسیدیم، این بود که همزمان عملیات مهار از سطح را هم با وجود تمام سختی‎ها و پیچیدگی‎هایش دنبال کنیم. حتی درصد کم شانس موفقیت در عملیات مهار از سطح و مهار سریعتر فوران، آنقدر ارزش داشت که نمی‎شد استفاده این روش را نادیده گرفت.

خارج کردن بخش اصلی دکل و متعلقات که روی دهانه چاه قرار داشت، به دلیل درهم‎تنیدگی و وزن سنگینی که پیدا کرده بود، امکانپذیر نمی‎شد تا جایی که حتی تصمیم گرفتیم از ادوات نظامی مخصوص برای تجزیه تجهیزات و متعلقات آن در دهانه چاه استفاده کنیم. با متخصصان رایزنی کردیم. کارشناسان سپاه خوزستان هم آمدند و روش مناسب را پیشنهاد دادند.

مرور تجارب دو فوران قبلی رگ سفید در پیش از انقلاب نشان می‎دهد تعمیر چاه به منظور تولیدی شدن آن، ممکن بوده منجر به فوران مجدد چاه شود. بنابراین به منظور ایمن‎سازی و با نظر همه کارشناسان ذیربط، چاه کاملا با سیمان پر شد. اما هر دو حلقه چاه امدادی، انشالله تولیدی می‎شوند.

هیچ درخواست کمکی از سوی شرکت ملی نفت برای مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید مطرح نشد اما پیشنهاداتی که مطرح شد، مورد بررسی قرار گرفت.

✅بهتر بود افرادی که مایل بودند برای مهار فوران قدمی بردارند، به جای نامه‎نگاری، می‎آمدند، لباس بر تن می‎کردند و می‎گفتند برای کمک ما هم در میدانیم. متاسفم که بگویم مهار فوران چاه در رگ سفید با همه رکوردهایی که به ثبت رساند، از حیث حجم وسیع تخریب روانی تیم عملیاتی نیز رکورد زد و این میزان فضاسازی و راه انداختن جنگ روانی علیه آنان که بدون هیچ چشم‎داشتی، زندگی خود را گذاشته بودند و شبانه‎روز در حال تلاش بودند، در نوع خود بی‎سابقه و بسیار غیرمنصفانه بود. باور کنید بیش از آنکه دستمان را بگیرند، پایمان را گرفتند.

دوری از خانواده، دمای وحشتناک، شدت صدا و استرس فراوان، همه و همه به طور طبیعی تاثیرگذار بود. بعضا اختلاف دیدگاه‎هایی وجود داشت و حتی گاهی صدای دو نفر بلند می‎شد و یک ساعت که می‎گذشت، می‎دیدیم همان دو نفر با هم در حال خوش‎وبش هستند. برخی همین گفت‎وگوها را به تعارض تعبیر کردند.

نکته‎ای که برای من بسیار جالب بود، این بود که بچه‎ها برای ارشدیت فنی ارزش زیادی قائل بودند. به طور مثال، وقتی آقای مکوندی صحبتی می‎کرد، همه همراهی می‎کردند. نکته جالب‎تر، حضور پررنگ و تاثیرگذار مدیران عامل این دو شرکت در بطن عملیات بود. آقای عالیپور هر روز در منطقه حاضر می‎شد و آقای سپهری فکر می‎‏کنم حدود ۵۰ روز در منطقه حضور داشت. نیروی انسانی وقتی می‎دید مدیرعامل شرکت پابه‌پای نیروهای عملیاتی در صحنه است، انگیزه‎اش دوچندان می‎شد.

✅انگشت دست آقای ویسی‎آرا که دچار حادثه شد، خیلی ناراحت شدم. جالب است چند نفر از بچه‎های حفاری وقتی دیدند ناراحتم، برای این که فضا را عوض کنند، تک‎تک با خنده دستانشان را آوردند جلو و بعد دیدم که هر کدام از آنها، یک انگشت یا یک بند انگشت ندارند. عملیات حفاری در محیط فیزیکی و شرایط کاری سختی انجام می‎شود و از مشاغل بسیار پیچیده، پرریسک و حساس است.

بعد از مهار فوران چاه، دو جا عمق فشار روحی و روانی این عملیات بیشتر نمود پیدا کرد؛ یکی در بغض آقای عالیپور و دیگری در لبخند آقای وزیر.

وقتی مسائل نیروهای قراردادی را با آقای وزیر در میان می‎گذاریم، می‎بینیم ایشان بسیار بسیار بیشتر از ما دغدغه این نیروها و مشکلاتشان را دارند.

یاد و خاطره ۲ جانباخته این حادثه تلخ را گرامی می‎دارم و به تیم عملیاتی رگ سفید می‎گویم، قهرمانان اول و آخر این عملیات شما بودید که با تلاش شبانه‎روزی، دل مردم و کارکنان صنعت نفت را شاد کردید. تلاش و غیرت مثال‎زدنی‎تان را فراموش نمی‎کنم چون ثابت کردید در روزهای سخت، از پس کارهای سخت برمی‎آیید و ثابت کردید می‎توانید. دستتان را می‎بوسم و برای یکایکتان احترام ویژه‎ای قائلم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

آرشیو