مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی از اجرای نزدیک به ۳۰ طرح همسو با تکمیل زنجیره ارزش و تنوع سبد محصولات صنعت پتروشیمی خبر داد.

علی‌محمد بساق‌زاده در این باره گفت: تکمیل زنجیره ارزش از سیاست‌های اصلی نفت ملی صنایع پتروشیمی است و به این مسئله در سال‌های اخیر بیش از پیش توجه شده است.

وی افزود: همسو با این سیاست، سعی ما این است که در پروژه‌های جدید، تنوع محصول بیشتری را شاهد باشیم و تولیدات نهایی به صورت زنجیره باشد.

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: به همین منظور بالای ۱۸ پروژه GTX که از گاز، پروپیلن تولید می‎کند تعریف کرده‌ایم که در مرحله آغاز اجرا در چابهار و قشم قرار دارند.

بساق‌زاده با اشاره به تعریف ۱۰ واحد PDH که از گاز پروپان، پلی پروپیلن تولید می‌کند، عنوان کرد: این طرح‌ها همسو با استفاده بهینه از خوراک گاز برای تکمیل زنجیره مواد پتروشیمی در مناطق عسلویه و ماهشهر در حال اجراست.

وی با اشاره به افتتاح ۲ طرح جدید پتروشیمی در ماه‌های اخیر گفت: با توجه به پروژه‌هایی که در دست اقدام داریم تا پایان امسال چند پروژه دیگر راه‌اندازی می‌شود و امیدواریم هر سال شاهد بهره‌برداری از پروژه‌های جدید باشیم.

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: خوشبختانه پروژه‌های در دست اجرا بالای ۹۰ درصد پیشرفت دارند که از جمله می‌توان به پتروشیمی لردگان، الفین ایلام، پتروشیمی میاندوآب، متانول کاوه، فاز یک بوشهر اشاره کرد.